Klaster „Zielona Chemia” uhonorowany Międzynarodową Brązową Odznaką Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” otrzymało międzynarodowy certyfikat Bronze Label of the European Cluster Excellence Initiative (ECEI) (Brązowa Odznaka Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem).

Aby móc ubiegać się o wyróżnienie w postaci jednego z trzech certyfikatów (złoty, srebrny, brązowy), klaster musi wykazać się na płaszczyźnie działań dążących do dalszej poprawy struktur organizacji i procedur, jak również najwyższą jakością technik zarządzania. Certyfikat można otrzymać po przeprowadzeniu benchmarkingu przez niezależnego eksperta ds. Testów porównawczych ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis). Wywiad obejmuje 36 wskaźników dotyczących m.in.: struktury klastra, zarządzania, strategii, finansowania, świadczonych usług, kontaktów i interakcji wewnątrz klastra oraz osiągnięć i renomy klastra. Wyniki są przedstawiane kierownictwu klastra przez indywidualny raport i zawierają również zalecenia dotyczące dalszego udoskonalania zgodnie z wymogami etykiety jakości klastra, opracowywanej w ramach inicjatywy European Cluster Excellence Initiative.

Certyfikat stanowi narzędzie uwierzytelnienia organizacji klastrowych. Potwierdza ich jakość i wartość. Ma za zadanie wyróżnić je, motywować do współzawodnictwa oraz przyczyniać się do wzrostu zainteresowania klastrem potencjalnych partnerów.

Organizacja klastra zostaje również wpisana do publicznej bazy danych klastrów uczestniczących w procesie weryfikacyjnym. Do tej pory w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 1000 klastrów z 43 krajów. Aktualnie w Polsce  oprócz Klastra „Zielona Chemia” odznakę Bronze Label posiada 10 Klastrów (pełny spis organizacji: www.cluster-analysis.org/benchmarked-clusters ).

Wyróżnienie to jest honorowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Certyfikat European Secretariat for Cluster Analysis jest przyznawany na okres 2 lat.

Klaster został wyróżniony Brązową odznaką European Cluster Management Excellence