Klastry przemysłowe jako narzędzie stymulacji współpracy i innowacji małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze biogospodarki

W czasopiśmie naukowym pt. „Acta scientiarum polonorum” (Oeconomia 17 2018, strony 69–78) ukazała się praca Ireny Łąckiej z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, w której omówiono możliwości wykorzystania klastrów do pobudzenia współpracy i innowacyjności przedsiębiorstw z obszaru biogospodarki. Celem artykułu jest wyjaśnienie, dlaczego klastry są właściwą strukturą do zwiększenia aktywności innowacyjnej członków klastra należących do sektora biogospodarki.

Zwiększenie innowacyjności tych podmiotów jest możliwe dzięki współpracy, synergii zasobów i wymianie wiedzy oraz transferowi technologii. Poza teoretycznym ujęciem tego zagadnienia artykuł prezentuje charakterystykę dwóch klastrów funkcjonujących w obszarze biogospodarki. Opracowanie ma charakter teoretyczno-przeglądowy. Do jego przygotowania wykorzystano unijne i krajowe dokumenty strategiczne oraz programowe, opracowania naukowe, a także informacje pochodzące z obserwacji i rozmów z prezesem Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego Zielona Chemia.

Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu >>> TUTAJ.