„Zielona Chemia” Krajowym Klastrem Kluczowym

Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” został jednym z siedmiu pierwszych Krajowych Klastrów Kluczowych w Polsce. Ten elitarny status nadany przez Ministerstwo Gospodarki oznacza pieniądze na ekspansję międzynarodową i łatwiejsze starania o fundusze unijne dla zrzeszonych w klastrze firm.

klasterkluczowyPrezes Zarządu – p. Jacek Drożdżal podczas uroczystego wręczenia certyfikatu KKK przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP – p. Grażynę Henclewską

Ministerstwo Gospodarki wyłoniło siedem Krajowych Klastrów Kluczowych w drodze konkursu prowadzonego przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Resort ogłosił wyniki 25 września. „Krajowy Klaster Kluczowy to klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej; krajowe klastry kluczowe są identyfikowane na poziomie krajowym, m.in. w oparciu o kryteria dotyczące: masy krytycznej, potencjału rozwojowego i innowacyjnego, dotychczasowej i planowanej współpracy oraz doświadczenia i potencjału koordynatora” – informuje na swoich stronach Ministerstwo Gospodarki.
– Firmy i instytucje zrzeszone w Klastrze Zielona Chemia i w pozostałych Krajowych Klastrach Kluczowych będą dostawały dodatkowe punkty w konkursach w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Warunek – muszą należeć do takiego klastra co najmniej od sześciu miesięcy. To oznacza dla nich preferencje w staraniu się się o środki unijne – wyjaśnia Jacek Drożdżal, prezes zarządu Klastra Zielona Chemia.

Dla Zielonej Chemii zrzeszającej ponad 50 firm, jednostek naukowych i instytucji, w większości z województwa zachodniopomorskiego, znalezienie się w elitarnym gronie Krajowych Klastrów Kluczowych ułatwi nawiązywanie kontaktów z partnerami z branży chemicznej, ochrony środowiska i energii odnawialnej w kraju i za granicą. Zarząd Klastra liczy też na działania promujące Klastry Kluczowe ze strony Ministerstwa Gospodarki.

Status Krajowego Klastra Kluczowego nadawany jest na trzy lata.

Oprócz Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” zwycięzcami konkursu zostały: Klaster Dolina Lotnicza z Rzeszowa, dwa klastry informatyczne: Mazowiecki Klaster ICT oraz Klaster Interizon z Pomorza, Klaster Obróbki Metali i Wschodni Klaster Budowlany (obydwa z Białegostoku) oraz Polski Klaster Aluminium z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.