III konferencja H2Szczecin „Wodór Napędem Regionów”
W dniach 28-29 listopada 2024 roku odbyła się już III edycja konferencji H2 Szczecin, w którym wziął udział Zarząd Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia”. Tegoroczne spotkanie było pod hasłem „Wodór Napędem Regionów”. Organizatorami konferencji byli: Metalika – klaster dla Przemysłu oraz Pomorze Zachodnie.
Pomorze Zachodnie to pierwszy samowystarczalny energetycznie region o największym w Polsce udziale w produkcji energii z OZE, który jest szczególnie predysponowany do wytwarzania najcenniejszego, bo zero-emisyjnego „zielonego” wodoru. Cytując wypowiedź prof. Jerzego Buzka podczas ubiegłorocznej konferencji H2Szczecin (30.11.2023) – Zachodniopomorskie powinno być hubem wodorowym dla Polski i odgrywać kluczową rolę w wymiarze międzynarodowym. Występuje zatem pilna konieczność intensyfikacji współpracy z pozostałymi regionami w Polsce, które wykazują niedobory zielonej energii. Organizacja wydarzenia jest przede wszystkim odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie ze strony wielu środowisk w całej Polsce (biznes, nauka, samorząd).
Pierwszym etapem konferencji było powitanie uczestników oraz sesja otwierająca. Sesję otwierającą poprowadziła prof. dr hab. Marzena Frankowska, Przewodnicząca Rady Naukowej Uniwersytetu Szczecińskiego i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klaster METALIKA. Na scenie pojawiły się kluczowe postaci, które wprowadziły uczestników w tematykę wydarzenia: Dariusz Wieczorek, Minister Nauki, Andrzej Szejna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Michał Przepiera, Wiceprezydent Miasta Szczecin, oraz prof. dr hab. Jacek Batóg, Prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje wystąpienie miał również Paweł Bartnik, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.
W głównym bloku porannym, prof. Jerzy Buzek, były Premier RP i były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, otworzył dyskusję na temat przyszłości wodoru w Polsce i Europie. Jego wystąpienie pełne było przekonujących argumentów o tym, jak wodór może stać się kluczowym elementem strategii dekarbonizacji. Oprócz tego, wśród prelegentów znalazła się Anna Kośla z Gaz System SA, która omówiła wyzwania związane z transformacją energetyczną w Polsce. W panelu dyskusyjnym, prelegentów , uczestniczyli także senator Magdalena Kochan, Paweł Augustyn z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Olgierd Geblewicz z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, oraz przedstawiciele samorządów z Wielkopolski i Lubuskiego.
Po przerwie na kawę, kolejna sesja poświęcona była współpracy ponadregionalnej, w kontekście budowy sieci wodorowych w Polsce i Europie. Moderator prof. Wojciech Drożdż z Uniwersytetu Szczecińskiego zaprosił do dyskusji ekspertów takich jak Maciej Malski-Brodziński z Banku Gospodarstwa Krajowego, Holger Gallas z PNE Group oraz Sven Herrmann z Stowarzyszenia Planowania Regionalnego Uckermark-Barnim z Niemiec.
Podczas sesji szczególną uwagę zwrócono na możliwość współpracy regionów transgranicznych, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się infrastruktury wodorowej w Polsce i Niemczech. Podkreślono znaczenie wspólnych projektów, które mogą przyspieszyć procesy dekarbonizacji i przyczynić się do rozwoju technologii wodorowych na poziomie lokalnym.
W drugiej połowie dnia, temat wodorowej transformacji na poziomie lokalnym zdominował kolejną sesję, którą moderował dr hab. Grzegorz Tchorek z Instytutu Energetycznego. Wystąpienia Wiesława Małaszniaka z Śremskiego TBS, Łukasza Jusińskiego z Enertrag SE oraz Thomasa Nicholasa Romanowskiego z Ambasady Królestwa Danii, skupiły się na praktycznych aspektach produkcji wodoru w małych i średnich miastach oraz jego zastosowaniu w codziennym życiu. Podjęto też tematy związane z możliwością wykorzystania wodoru w sektorach przemysłowych i energetycznych w regionach.
Po krótkiej przerwie kawowej, w czwartym bloku sesji poruszono temat zastosowania wodoru w transporcie. Piotr Kwiatkowski z Daimler-Buses Polska, Maciej Brzozowski z Hafen Hamburg Marketing oraz Tomasz Iwaszkiewicz z Quantron Polska przedstawili innowacje, które zmieniają oblicze transportu wodorowego w Polsce i Europie. Dyskusja koncentrowała się na przyszłości autobusów, pojazdów dostawczych oraz transportu morskiego, zasilanych wodorem, oraz na wyzwaniach związanych z budową infrastruktury do ich obsługi.
Dzień zakończył się prezentacją przygotowaną przez Martę Zielińską z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., która przybliżyła uczestnikom perspektywy związane z Expo 2025 w Osace, podkreślając jak istotne jest połączenie innowacji z międzynarodową współpracą.
Organizatorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaproszenie na konferencję.
Cele konferencji:
- Prezentacja zarówno aktualnych dokonań w zakresie rozwiązań wodorowych, jak i potencjału regionów we włączeniu się w budowę polskiej i europejskiej gospodarki wodorowej.
- Identyfikacja i aktywizacja interesariuszy, stworzenie platformy współpracy oraz zachęcenie samorządowców, przedsiębiorców oraz naukowców do włączenia się w proces tworzenia i rozwoju gospodarki wodorowej.
- Prezentacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania gospodarki wodorowej.
- Promocja badań nad gospodarką wodorową i projektów B+R.
- Budowa świadomości i akceptacji społecznej dla zielonej transformacji, a w tym technologii wodorowych.