BIOBESTicide: Wywiad z IFV
Konsultanci PNO przeprowadzili ciekawą rozmowę z Guillaume Delanoue, agronomem specjalizującym się w ochronie upraw za pomocą rozwiązań biokontroli oraz Eirios HUGO, odpowiedzialnym za programy badawczo-rozwojowe i partnerstwa naukowe we Francuskim Instytucie Wina i Winorośli (IFV), aby uzyskać głębszy wgląd w ich pracę w ramach projektu BIOBESTicide.
Czy możesz zaprezentować siebie i swoją firmę?
Jesteśmy Guillaume Delanoue, agronomem specjalizującym się w ochronie upraw za pomocą rozwiązań biokontroli oraz Eirios HUGO, odpowiedzialnym za programy badawczo-rozwojowe i partnerstwa naukowe we Francuskim Instytucie Wina i Winorośli (IFV).
Nasz instytut jest oficjalnie uznany przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa za dostarczanie referencji technicznych i wyników badań stosowanych we francuskim przemyśle winiarskim. Posiadamy jednostki eksperymentalne w każdym głównym obszarze produkcji wina, aby zapewnić referencje dostosowane do specyfiki każdego regionu. Nasze obiekty składają się z eksperymentalnych winnic i winiarni, w powiązaniu z lokalnymi sieciami winiarzy.
Jak i dlaczego dołączyłeś do przygody BIOBESTicide?
Naszą misją jest dostarczanie referencji i rozwiązań dla przemysłu winiarskiego, dlatego byliśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni, gdy pojawiła się możliwość udziału w projekcie BIOBESTicide, ponieważ pozwala nam on przetestować i dostarczyć wyniki prób polowych na dodatkowe potencjalne rozwiązanie dla hodowców winorośli do kontroli w sposób bardziej naturalny chorób, z którymi mają do czynienia w winnicy. Ponadto ten potencjalny nowy produkt ochrony biokontroli jest wytwarzany przez ponowne wykorzystanie odpadów z przemysłu cukrowniczego, dlatego wierzymy, że jest również korzystny dla środowiska i przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez zachęcanie do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Na jakim etapie łańcucha wartości BIOBESTicide jesteś zaangażowany?
Zajmujemy się testowaniem produktu biokontroli w terenie, w rzeczywistych warunkach produkcyjnych. IFV przeprowadza próby terenowe w kilku 3 różnych obszarach produkcji wina: Dolina Burgundii i Rodanu, Akwitania i Dolina Loary.
Jaka jest Twoja wizja Vineyard na najbliższe 10 lat?
IFV ma na celu zapewnienie rozwiązań dla bardziej zrównoważonej winnicy, aby móc kontynuować produkcję wysokiej jakości wina w lepszym środowisku. W ciągu najbliższych 10 lat zmiany klimatyczne będą miały coraz większy wpływ na produkcję winogron i produkcję wina. Tak więc „zrównoważony rozwój”, „adaptowalność” i „jakość” to trzy główne wyzwania, z którymi winnice będą musiały się zmierzyć w najbliższej przyszłości.
Czego możemy Ci życzyć w 2022 roku i Twojej przygodzie z BIOBESTicide?
Roku bez zagrożeń klimatycznych dla branży winiarskiej i wielu ciekawych prób na naszych polach!