Czy możesz zaprezentować siebie i swoją firmę?

Nazywam się Olivier ZEKRI i odpowiadam za R&D w mojej firmie. Grupa Mercier to grupa rodzinna, od 1890 roku zajmujemy się uprawą winorośli, dostarczając rośliny szczepione dla wszystkich winiarzy na świecie. Jesteśmy liderem w produkcji roślinnej we Francji i drugim na świecie, dostarczamy mniej więcej 20 mln roślin rocznie. Jesteśmy również winiarzami posiadającymi 70 ha winnic i produkujemy około 400 000 butelek  rocznie – AOP Fiefs Vendéens. Posiadamy własne laboratorium – Mercier Novatech – dedykowane do badań, analiz i selekcji.

Jak i dlaczego dołączyłeś do przygody BIOBESTicide?

Przygodę z biobestycydami rozpoczęliśmy kilka lat przed projektem, od wstępnych badań z Jonathanem Gerbore – byłym kierownikiem ds. badań i rozwoju w Greencell – na temat wpływu Pythium na GTD na winorośl. Kontynuacja badań w ramach tego projektu BBI była naturalna.

Na jakim etapie łańcucha wartości BIOBESTicide jesteś zaangażowany?

Jesteśmy zaangażowani na późnym etapie, jako końcowy użytkownik gotowych produktów w celu oceny wydajności i zastosowania produktu na winorośli w warunkach szkółkarskich.

Jaka jest Twoja wizja Vineyard na najbliższe 10 lat?

Panorama winnic bardzo się zmieni w ciągu najbliższych 10 lat, przestaniemy uzależniać się od produktów fitosanitarnych, a do tego będziemy musieli wprowadzać wiele innowacji w zakresie ochrony biokontroli i nowych zastosowań zasobów genetycznych. Roślinność stanie się wyznacznikiem!

Czego możemy Ci życzyć w 2022 roku i Twojej przygodzie z BIOBESTicide?

Być w dobrym zdrowiu, aby nadal zarządzać wszystkimi naszymi wspaniałymi projektami, z którymi mamy do czynienia. Jeśli chodzi o Biobesticide, będzie to ważny rok, w którym zaczniemy testować rozwiązania BBI bezpośrednio w terenie. Możemy więc mieć tylko nadzieję, że osiągniemy dobre wyniki.