MultiRec - Wpływ wielokrotnego recyklingu na właściwości folii poliolefinowych
Celem projektu MultiRec jest zbadanie i zrozumienie zmian właściwości materiałowych zachodzących w polietylenie spowodowanych wielokrotnym recyklingiem mechanicznym. Badania właściwości materiałowych i wpływ ich zmian na zgrzewalność, proces wytłaczania folii, kurczliwość i rozciągliwość materiału będą ukierunkowane na zastosowania praktyczne. W ramach projektu zostaną opracowane wytyczne dotyczące zastosowania recyklatów. Wytyczne te będą zawierać zbiór właściwości materiałowych dla recyklowanego polietylenu w różnych cyklach przetwórczych i okna przetwórcze materiału dla odpowiednich zastosowań..
Na rynku folii opakowaniowych istnienie potrzeba znalezienia równowagi pomiędzy wydajnością produkcji a aspektami ekologicznymi stosowanego surowca. Rozporządzenia i dyrektywy Uni Europejskiej, wprowadzane w życie na poziomie krajowym, monitorują i wyznaczają drogę w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Obecnie, ze względu na brak spójności jakościowej recyklatów, wytwarzanie i przetwarzalność folii z recyklatów stanowi wyzwanie dla producentów i przetwórców.
Projekt MultiRec ukierunkowany jest na znalezienie optymalnego składu materiałowego dla odpowiedniego procesu wytwarzania folii (wytłaczanie płaskoszczelinowe, wytłaczanie z rozdmuchem) i otrzymanie folii polietylenowych (z zastosowaniem recyklatów) o akceptowalnych właściwościach dla danej aplikacji (zgrzewanie kontaktowe, zgrzewanie ultradźwiękowe, folie typu „stretch”, folie termokurczliwe). Innowacyjność projektu polega na połączeniu badań dotyczących procesu recyklingu, polepszenia jakości recyklatów poprzez dopasowane do potrzeb użycie dodatków oraz ustalenia okien procesowych, które wymagają przystosowania w celu wytwarzania folii z recyklatów.
W ramach projektu planuje się stworzenie szeregu wskazówek dotyczących wielokrotnego recyklingu folii polietylenowych i przekazanie ich do środowiska MŚP. Ze względu na badania nad wykorzystaniem materiałów wtórnych (jako substytut pierwotnych tworzyw sztucznych), projekt ma wymiar ekologiczny i ekonomiczny.
Konsorcjum projektu składa się z:
- Industry Association for Food Technology and Packaging e.V. (IVLV), Niemcy (zrzeszenie, koordynator projektu)
- Fraunhofer Institute for Process Engineering and Packaging IVV, dwie lokazlizacje: Freising (IVV-FS) oraz Dresden (IVV-DD), Niemcy, (jednostki badawcze, partnerzy)
- Fraunhofer Institute for Casting, Composite and Processing Technology (IGCV), Niemcy (jednostka badawcza, partner)
- Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” (GCC), Polska (zrzeszenie, partner)
- Politechnika Wrocławska (PWr), Polska (jednostka badawcza, partner)
- Hasselt University, Belgia (dwie jednostki badawcze UHasselt: MPR&S/IMO-IMOMEC i ACC/IMO-IMOMEC; partnerzy
- „Flemish User Group”, Belgia (reprezentowana przez Hasselt University; grupa przedsiębiorstw, partner)