[:pl]

Szanowni Państwo,

 Informujemy, że Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszają z trzema nowymi programami dotyczącymi elektromobilności, skierowanymi do różnych beneficjentów, na łączną kwotę blisko 150 mln zł.

Nabór wniosków do programów „Zielony samochód” oraz „eVAN” i „Koliber” rozpocznie się 26 czerwca 2020 roku.

 

“Zielony samochód” – to program, z którego pieniądze przeznaczone będą na zakup osobowych aut elektrycznych. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych.

 Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW.

Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r.

 Kolejny ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł.

Budżet nowego programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. elektrycznych aut.

 

Dopłaty na samochody dostawcze w programie eVAN70 mln zł trafi do kieszeni przedsiębiorców zdecydowanych na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji.

 Przewidziano dotacje do 30 proc. kosztów (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50 proc. kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na punkt ładowania o mocy do 22kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

 

Koliber – dopłaty do elektrycznych taksówek – Na program “Koliber” zarezerwowano 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box.

 Pilotaż skierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym.

 Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę. Okres kwalifikowalności kosztów liczy się od 1 stycznia 2020 r.

Zainteresowanych programem Ministerstwo zaprasza do kontaktu: Ministerstwo Klimatu, Infolinia dla Obywatela (+48) 222-500-136  (Czynna w dni robocze w godzinach 08:15-16:15).[:]