Założyciel firmy Maspex Jerzy Kasperczyk zmarł 26 marca 2024 r. w wieku 62 lat — poinformował w rozmowie z Onetem przedstawiciel Maspexu. Był jednym z najbogatszych Polaków, notowanym na liście „Forbesa”. Pogrzeb odbędzie się 2 kwietnia we wtorek w Myślenicach (woj. małopolskie).

Jerzy Kasperczyk zmarł w wieku 62 lat. Był jednym ze współzałożycieli wadowickiej firmy Maspex. W 2021 r. znalazł się na liście „100 Najbogatszych Polaków” magazynu „Forbes”. Wówczas jego majątek wyceniono na 1,219 mld złotych. Zajął 52. miejsce. W 2023 r. zajął 44. miejsce z fortuną liczącą 1,59 mld złotych.

Jerzy Kasperczyk nie angażował się w bieżącą działalność spółki. Tak jak pozostali wspólnicy cenił sobie prywatność i unikał wystąpień publicznych. Rodzina w nekrologu prosi o nieskładanie kondolencji.

Maspex to firma założona w 1994 r. przez Jerzego Kasperczyka, Sławomira Rusinka, Krzysztofa Pawińskiego, Józefa Szczura i Zdzisława Struglika. Obecnie jest jedną z największych polskich firm i największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Maspex jest właścicielem marek z sektora FMCG. Należą do nich m.in. Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz czy Żubrówka. Od 1998 r. grupa posiada również oddziały w Czechach i na Słowacji. Spółka posiada w swoim portfolio prawie 70 marek, których produkty trafiają do ponad 70 krajów świata, a ich dostępność obejmuje niemal wszystkie kontynenty.

Rocznie produkuje ponad 2,2 mld litrów soków, nektarów i napojów, 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant, 180 tys. ton dżemów i przetworów oraz 155 mln litrów alkoholu.

źródło: onet.pl