WARSZTATY BIOMODEL4REGION W FORMIE RYNKU DOBRYCH PRAKTYK
W dniu 03.10.2024 przedstawiciele Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” uczestniczyli w kolejnych warsztatach projektowych, które były realizowane w ramach międzynarodowego projektu: „Wspieranie tworzenia innowacyjnych modeli zarządzania w celu osiągnięcia bardziej świadomych procesów decyzyjnych, zaangażowania społecznego i innowacji w biogospodarce” o akronimie BIOMODEL4REGIONS w Bolonii (Włochy).
Podczas tego spotkania zostały zaprezentowane dobre praktyki działań projektowych poszczególnych partnerów konsorcjum projektowego, którzy reprezentowali poszczególne regiony europejskie. Przedstawiono działania m.in. Regionu Nitra (Słowacja) gdzie regionalne oddziaływanie na gospodarkę obiegu zamkniętego jest mocno pretendowane i wdrażane przez samorządy lokalne. Działania tam zastosowane sprzyjały mocnej współpracy pomiędzy instytucja publicznymi, firmami prywatnymi czy jednostkami naukowymi. Podczas sesji posterowej przedstawiono dobre praktyki regionalne (uczestników projektu) oraz zaprezentowano wyciągnięte wnioski z podjętych działań. Każdy z uczestników obecny na spotkaniu warsztatowym mógł zapoznać się z każdym regionem oddzielnie, ale przedstawiciele tych regionów prezentowali możliwości oraz doświadczenia w tym zakresie. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał też kolorowe, cukierki którymi wg. uznania „obdzielał” swoich prelegent i rozmówców do specjalnie przygotowanych pojemników wiedzy – zgodnie z prezentowanymi i przedstawianymi rozwiązaniami działań biogospodarczych w regionie.
Konsorcjantami projektu jest 14 podmiotów z 8 państw UE (Włochy, Francja, Szwecja, Niderlandy, Słowacja, Niemcy, Grecja i Polska), które wskazując swoje modelowe regiony biogospodarki pragną wskazać na powtarzalność podejścia do współpracy pomiędzy nauką i władzami lokalnymi. Pilotażowymi regionami Europy, które zostały zaprezentowane podczas warsztatów były: Region Normandii (Francja), Południowo-zachodnia Delta Renu, Mozy i Skaldy w Niderlandach, Region Nitry (Słowacja), Region Västerbotten (Szwecja) czy Region Toskanii (Włochy).
Ponadto Klaster Chemiczny Zielona Chemia promował i rozpowszechniał realizowane międzynarodowe projekty we wspólnej inicjatywie konsorcyjnej o akronimach: „MULTIREC – inicjatywa CORNET” oraz „KOMPETENCJE W SEKTORZE WODOROWYM – w ramach projektu ERASMUS +”
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub REA. Ani Unia Europejska, ani REA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności. Projekt ten otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101060476.