W dniu 24.09.2024 przedstawiciele Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” uczestniczyli w kolejnych warsztatach replikacyjnych, które były realizowane w ramach międzynarodowego projektu: „Wspieranie tworzenia innowacyjnych modeli zarządzania w celu osiągnięcia bardziej świadomych procesów decyzyjnych, zaangażowania społecznego i innowacji w biogospodarce” o akronimie BIOMODEL4REGIONS w Nitra na Słowacji.

Podczas tych warsztatów zostały zaprezentowane kierunki oraz drogi dochodzenia przez region nitrzański (Słowacja) do zrównoważonego rozwoju ich regionalnej gospodarki. Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządów lokalnych prezentowali swoje kierunki działania oraz prace związane z celami EU jakimi są obieg zamknięty (Gospodarka cyrkularna) i biogospodarka w regionie. Mówiono o potrzebach zwiększenia świadomości wśród mieszkańców segregowania odpadów oraz o przedłużania „życia” produktom już wyrzucanym jako odpady. Przedstawiano zalety gospodarki cyrkularnej w regionie na przykładach, które prezentowała przedstawicielka z Instytutu Gospodarki Cyrkularnej w Bratysławie (INCIEN, Ivana Maleš). Zaprezentowane wyzwania w regionie stały się również kanwą dyskusji nad wprowadzeniem regionalnej strategii dotyczącej właśnie tych działań oraz rozpoczęciem tworzenia materiału/dokumentu – Regionalnej Strategii Biogospodarki. Gospodarze spotkania – zaprezentowali Region Nitra (Słowacja) jako miejsce do szerokiego regionalnego oddziaływania na gospodarkę obiegu zamkniętego gdzie powinno ono być mocno pretendowane i wdrażane przez samorządy lokalne. Działania te powinny opierać się na stabilnej współpracy pomiędzy instytucja publicznymi, firmami prywatnymi czy jednostkami naukowymi. Organizacja oraz całość spotkania zostało zorganizowane przez Bioeconomy Cluster z Nitry (Słowacja) – animatorami spotkania byli Daniel Acs i Tatiana Bullova z Klastra Bioeconomy.

Konsorcjantami projektu jest 14 podmiotów z 8 państw UE (Włochy, Francja, Szwecja, Niderlandy, Słowacja, Niemcy, Grecja i Polska), które wskazując swoje modelowe regiony biogospodarki pragną wskazać na powtarzalność podejścia do współpracy pomiędzy nauką i władzami lokalnymi. Pilotażowymi regionami Europy, które zostały zaprezentowane podczas warsztatów były: Region Normandii (Francja), Południowo-zachodnia Delta Renu, Mozy i Skaldy w Niderlandach, Region Nitry (Słowacja), Region Västerbotten (Szwecja) czy Region Toskanii (Włochy).

Ponadto Klaster Chemiczny Zielona Chemia promował i rozpowszechniał realizowane międzynarodowe projekty we wspólnej inicjatywie konsorcyjnej o akronimach: „MULTIREC – inicjatywa CORNET” oraz „KOMPETENCJE W SEKTORZE WODOROWYM – w ramach projektu ERASMUS +”

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub REA. Ani Unia Europejska, ani REA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności. Projekt ten otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101060476.