Zapraszamy firmy z województwa zachodniopomorskiego na webinar poświęcony zmianom, jakie w tym roku wchodzą w życie w stosunkach handlowych z Wielką Brytanią. Webinar odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2022 r., w godz. 10:00-12:00.


Od ponad roku, po tzw. okresie przejściowym, wymianę handlową z Wielką Brytanią reguluje obowiązująca od przeszło roku Umowa o Hadlu i Współpracy (Trade and Cooperation Agreement – TCA).

Według GUS, porównując styczeń 2019 r. do stycznia 2021 r., eksport do Anglii zmalał o blisko 30%, a w przypadku importu z Wielkiej Brytanii spadł o niemal 60%. Dopiero w kwietniu handel między Polską a Wielką Brytanią zaczął odrabiać straty. 

Ostatecznie udział Wielkiej Brytanii w polskim eksporcie zmniejszył się z 5,7 proc. w 2020 r. do 5,1 proc. w pierwszych 10 miesiącach 2021 r. Import w tym samym czasie był niższy o 16,6 proc. niż  w okresie styczeń-październik 2019 r. i o 7,9 proc. niż w tym okresie roku 2020 r.

Na tę sytuację wpływa nie tylko pandemia. Po okresie przejściowym zaczynają obowiązywać kolejne, nowe przepisy w handlu na linii UE-UK. Część z nich już obowiązuje, a kolejne zostaną wprowadzone w tym roku. 

Czego będą dotyczyć? Od kiedy zaczną obowiązywać? Jak mogą wpłynąć na wymianę handlową między Unią Europejską, w tym Polską a Wielką Brytanią? Jakie nowe wymagania i wyzwania staną przed eksporterami i importerami, działającymi na tych destynacjach? Między innymi o tym będziemy rozmawiać z naszymi ekspertami z firmy CSL Sp. z o.o. podczas webinaru.

W wydarzeniu wezmą udział:

  • p. Magdalena Bojanowska, kierownik agencji celnej w firmie CSL Sp. z o.o., która współpracowała ze szczecińskim oddziałem Krajowej Administracji Skarbowej przy opracowaniu nowych procedur celnych w eksporcie i imporcie między Polską a Wielką Brytanią;
  • p. Agnieszka Kamińska, kierownik oddziału spedycji lądowej w firmie CSL Sp. z o.o., mająca bogate doświadczenie z zakresu wymiany handlowej i transportu, zdobyte podczas wieloletniej pracy w branży transportowej w Wielkiej Brytanii. Wspólnie z p. Magdaleną Bojanowską realizowała pierwsze dostawy towarów klientów firmy CSL Sp. z o.o. na nowych zasadach celnych na początku stycznia 2021 r.
  • p. Alicja Krzywda, agent celny w firmie CSL Sp. z o.o. specjalizująca się w obsłudze rynku e-commerce w zakresie procedur celnych.

W spotkaniu weźmie także udział ekspert ds. odpraw celnych w Wielkiej Brytanii z agencji celnej TDCSL. Moderatorem wydarzenia będzie p. Jacek Wójcikiewicz, specjalista RCIiTT ZUT ds. BREXIT oraz jednolitego rynku, zajmujący się także kwestiami transportu i logistyki.

Zapraszamy do rejestracji.