WORKSHOPS B4R IN THE FORM OF A GOOD PRACTICE MARKETPLACE
3 października 2024 roku przedstawiciele Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” uczestniczyli w kolejnych warsztatach projektowych, które były realizowane w ramach międzynarodowego projektu: „Wspieranie tworzenia innowacyjnych modeli zarządzania w celu osiągnięcia bardziej świadomych procesów decyzyjnych, zaangażowania społecznego i innowacji w biogospodarce” o akronimie BIOMODEL4REGIONS w Bolonii (Włochy). 💚
🟢 Podczas tego spotkania zostały zaprezentowane dobre praktyki działań projektowych poszczególnych partnerów konsorcjum projektowego, którzy reprezentowali poszczególne regiony europejskie.
🟢 Przedstawiono działania m.in. Regionu Nitra (Słowacja), gdzie regionalne oddziaływanie na gospodarkę obiegu zamkniętego jest mocno pretendowane i wdrażane przez samorządy lokalne. Działania tam zastosowane sprzyjały mocnej współpracy pomiędzy instytucja publicznymi, firmami prywatnymi czy jednostkami naukowymi.
🟢 Podczas sesji posterowej przedstawiono dobre praktyki regionalne (uczestników projektu) oraz zaprezentowano wyciągnięte wnioski z podjętych działań. Każdy z uczestników obecny na spotkaniu warsztatowym mógł zapoznać się z każdym regionem oddzielnie, ale przedstawiciele tych regionów prezentowali możliwości oraz doświadczenia w tym zakresie. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał też kolorowe, cukierki którymi wg. uznania „obdzielał” swoich prelegent i rozmówców do specjalnie przygotowanych pojemników wiedzy – zgodnie z prezentowanymi i przedstawianymi rozwiązaniami działań biogospodarczych w regionie.
🤝 Konsorcjantami projektu jest 14 podmiotów z 8 państw UE (Włochy, Francja, Szwecja, Niderlandy, Słowacja, Niemcy, Grecja i Polska), które wskazując swoje modelowe regiony biogospodarki pragną wskazać na powtarzalność podejścia do współpracy pomiędzy nauką i władzami lokalnymi. Pilotażowymi regionami Europy, które zostały zaprezentowane podczas warsztatów były: Region Normandii (Francja), Południowo-zachodnia Delta Renu, Mozy i Skaldy w Niderlandach, Region Nitry (Słowacja), Region Västerbotten (Szwecja) czy Region Toskanii (Włochy).
💸 Projekt jest finansowany przez Unię Europejską.
❗ Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub REA. Ani Unia Europejska, ani REA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności. Projekt ten otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101060476.