[:pl]

Branża chemiczna, jako jedna z pierwszych gałęzi światowej gospodarki, przystąpiła do prowadzenia biznesu opierającego się na poszukiwaniu solidnych i wiarygodnych postaw zrównoważonego rozwoju. Producenci chemikaliów od dawna podejmują działania na rzecz wprowadzenia nowoczesnych programów środowiskowych, wdrażania czystych i bezpiecznych technologii oraz certyfikowanych produktów. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga sporych nakładów inwestycyjnych związanych w opracowywaniem nowych, innowacyjnych technologii, modernizacją infrastruktury produkcyjnej czy też budową nowych instalacji. Konieczne jest również wdrażanie i stosowanie szeregu lokalnych i międzynarodowych norm, systemów zarządzania oraz dostosowania produkcji i sprzedaży do szeregu regulacji prawnych.

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesną chemię bez skutecznej strategii uwzględniającej środowiskowe aspekty funkcjonowania. Są one niezbędnym elementem polityki producentów wyrobów chemicznych takich jak Grupa PCC, gdzie działania operacyjne i projektowe muszą być prowadzone z uwzględnieniem aspektów związanych z eksplorowaniem środowiska naturalnego. Poprzez takie działanie jest możliwe równoważenie czynników ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Stąd obecnie jako producent szerokiej gamy wyrobów chemicznych Grupa PCC nie odbiega od standardów europejskich i światowych stosowanych w sektorze chemicznym.

Czym jest Zielona Chemia?

Zielona chemia to projektowanie produktów chemicznych i procesów, które ograniczają lub eliminują zużycie lub wytwarzanie niebezpiecznych substancji. Zielona chemia jest również znana jako chemia zrównoważona. Idea ta rozwijana jest na świecie od blisko 30 lat i opiera się na kilku kluczowych obszarach.

  • zapobiega zanieczyszczeniom na poziomie molekularnym,
  • jest filozofią, która dotyczy wszystkich dziedzin chemii, a nie jednej dyscypliny chemii,
  • wykorzystuje innowacyjne rozwiązania naukowe w rzeczywistych problemach środowiskowych,
  • skutkuje redukcją źródeł zanieczyszczeń i zapobiega ich generowaniu w toku procesów.

[:]